31 մարտի 2025 թվականի N 148-Ա
ԽՈՐԵՆ ԲԱԲԱՍՅԱՆԻՆ ՊԱՏԿԱՆՈՂ ԱՆՇԱՐԺ ԳՈՒՅՔԸ ՎԵՐԱՀԱՍՑԵԱՎՈՐԵԼՈՒ ԵՎ ԻՆՔՆԱԿԱՄ ԿԱՌՈՒՑՎԱԾ ՇԻՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՆ ՕՐԻՆԱԿԱՆ ՃԱՆԱՉԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Համաձայն Քաղաքացիական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2006 թվականի մայիսի 18-ի N 912-Ն որոշմամբ հաստատված կարգի 8-13-րդ կետերի, 2005 թվականի դեկտեմբերի 29-ի N 2387-Ն որոշմամբ հաստատված կարգի 55-րդ, 62-րդ և 64-րդ կետերի, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ բնակելի տունը և պարիսպները կառուցվել են 2016 թվականին, կառուցված չեն քաղաքաշինական նորմերի և կանոնների էական խախտումներով, դրանց պահպանումը չի խախտում այլ անձանց իրավունքները և օրենքով պահպանվող շահերը, վտանգ չեն սպառնում քաղաքացիների կյանքին ու առողջությանը, չեն առաջացնում հարկադիր սերվիտուտ պահանջելու իրավունք, չեն գտնվում Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված հողամասերի ցանկում, ինժեներատրանսպորտային օբյեկտների օտարման կամ անվտանգության գոտիներում և հիմք ընդունելով չափագրման հատակագծերը, «ԱՐՏ․ ԱԼԵՔՍ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության տված 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ի տեխնիկական եզրակացությունն ու Խորեն Սամվելի Բաբասյանի դիմումը` որոշում եմ.
1. Քաղաքացի Խորեն Սամվելի Բաբասյանին սեփականության իրավունքով պատկանող Կոտայքի մարզ Նուռնուսի այգեգործական զանգված 13-րդ թաղամաս թիվ 14 հողամասի (կադաստրային ծածկագիր՝ 07-051-0144-0041) հասցեն համարել չեղյալ և վերահասցեավորել.
Հայաստանի Հանրապետություն Կոտայքի մարզ համայնք Բյուրեղավան գյուղ Նուռնուս Դարանի թաղամասի 10-րդ փողոց 9:
2.Քաղաքացի Խորեն Սամվելի Բաբասյանին սեփականության իրավունքով պատկանող Կոտայքի մարզ համայնք Բյուրեղավան գյուղ Նուռնուս դարանի թաղամասի 10-րդ փողոց 9 հասցեի (կադաստրային ծածկագիր՝ 07-051-0144-0041, հաշվառման (չափագրման) տվյալների մուտքագրման ծածկագիր՝ 2023DGXDPW) 0.05 հեկտար մակերեսով բնակավայրերի նպատակային նշանակության բնակելի կառուցապատման գործառնական նշանակության հողամասում ինքնակամ կառուցված 56․9 քմ արտաքին (42․3 քմ ներքին) մակերեսով բնակելի տունը և 3․4 քմ մակերեսով պարիսպները ճանաչել օրինական:
3․Խորեն Սամվելի Բաբասյանին՝ համայնքապետարանի 900105202213 հաշվեհամարին վճարել 85746,6 (ութսունհինգ հազար յոթ հարյուր քառասունվեց ամբողջ վեց տասնորդական) դրամ՝ 2016 թվականին ինքնակամ կառուցված բնակելի տան և պարսպների օրինականացման վճար:
4.Սույն որոշման ընդունման օրվանից օրինականացման համար սահմանված վճարը 60-օրյա ժամկետում Բյուրեղավանի համայնքապետարանի համապատասխան հաշվեհամարին չվճարելու դեպքում սույն որոշումն համարել ուժը կորցրած:
5.Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում ստորագրման օրվանից: